You are currently viewing W sporcie najważniejsza jest regeneracja

W sporcie najważniejsza jest regeneracja

W sporcie najważniejsza jest regeneracja. To nie trening wzmacnia organizm, a przerwa pomiędzy jednostkami. W tym miejscu trzeba pamiętać ze nie tylko układ mięśniowy musi dojść do siebie ale przede wszystkim układ nerwowy (OUN/CUN).

Kiedy trenowałem kolarstwo, w ostatnim roku intensywnych treningów doszedłem do takiego momentu, w którym potrafiłem przewidzieć i ocenić kiedy mój układ nerwowy będzie gotowy pomiędzy jednostkami. To dość ciekawe, bo rano byłem nie do życia, a wieczorem szedłem na kolejny rekord. Świadomie. Staram się te wiedzę przenosić dziś na zawodników, ale nie jest to takie proste… jednakże!

Dziś uczę się „pojemności mojego układu limbicznego” (odpowiada za emocje). Staram się analizować i zrozumieć gdzie jest granica wytrzymałości. To o wiele trudniejsze niż ograniczenie do samego sportu, bo w życiu jest dużo więcej czynników, które mogą szybko i niepostrzeżenie wyprowadzić z równowagi.

Jak zacząłem swoją przygodę i skąd czerpie inspiracje?
– najpierw była literatura, filmy na YT i szkolenia związane z coachingiem
– później (najważniejsze) terapia psychologiczna, która na stałe otwarła wrota ciekawości samego siebie
– później dalsze samodzielne zgłębianie literatury
– a dziś studia z psychologii, które otwierają kolejne drzwi do nowych możliwości i szanse poznania siebie, swoich zachowań oraz przede wszystkim – ich zmianę, gdy te mi nie odpowiadają lub są wbrew mnie. (A to temat na inny artykuł)

Poszukajcie siebie, pozwólcie sobie odpocząć.
Dajcie znać, jak było!

Dodaj komentarz